4. Festiwal Relacji w Rzeszowie

Promujący idee Rodzicielstwa Bliskości i Porozumienia Bez Przemocy

Zapisz się na wydarzenie a my poinformujemy Cię kiedy będą dostępne bilety:

 Regulamin sprzedaży biletów: Regulamin

Tematyka

To wydarzenie promujące idee Rodzicielstwa Bliskości oraz Porozumienia bez Przemocy Marshalla Rosenberga. Nasz festiwal ma na celu propagowanie wśród przyszłych i obecnych rodziców Rodzicielstwa Bliskości, czyli kontaktu rodzica i dziecka opartego na wzajemnej pełnej szacunku relacji. Obustronny szacunek i zrozumienie leżą także u podstaw sposobu komunikowania się opracowanego przez Marshalla Rosenberga, twórcy Nonviolent Communication (NVC) po polsku tłumaczonego jako Porozumienie bez Przemocy (PbP). Obydwie postawy poprawiają jakość kontaktów nie tylko w rodzinie, ale także w każdym innym wymiarze naszego życia, gdzie dobre relacje i skuteczna komunikacja umożliwiają efektywną współpracę, dążenie i osiąganie wyznaczonych celów. Dlatego na Festiwal Relacji zapraszamy nie tylko rodziców, ale wszystkie osoby pragnące poprawić swoje relacje z innymi.

PROGRAM

Podczas festiwalu będzie można wziąć udział w warsztatach i wykładach psychologów, terapeutów i trenerów, pracujących na rzecz promowania Empatycznej Komunikacji oraz Rodzicielstwa Bliskości.

Goście

Wśród osób, które potwierdziły swój udział w tym wyjątkowym w naszym mieście przedsięwzięciu:

 • AGNIESZKA STEIN
  AGNIESZKA STEIN

  Psycholog. Specjalizuje się w pracy w nurcie Rodzicielstwa Bliskości, pomaga rodzicom w sytuacjach wątpliwości wychowawczych, udziela indywidualnych konsultacji. Prowadzi warsztaty dla rodziców, webinaria, współpracuje z przedszkolami i szkołami, doradza nauczycielom. Autorka książek o tematyce Rodzicielstwa Bliskości. Współzałożycielka Ośrodka wsparcia i rozwoju Bliskie Miejsce w Warszawie. Prywatnie mama nastolatka.

  agnieszkastein.pl

 • MARTA SIKORSKA
  MARTA SIKORSKA

  Edukatorka, trenerka rozwoju osobistego, coach, mediatorka w nurcie Porozumienia bez Przemocy (NVC). Współautorka i współprowadząca warsztaty z udziałem koni jako trenerów Horse Assisted Education, w tym warsztaty poświęcone komunikacji w rodzinie. Tworzy zespół EquiEducation, gdzie prowadzi zajęcia dla dzieci i rodziców oparte na wolnej zabawie i szukaniu wspólnej przestrzeni.

  http://www.meandmybu.com/

 • MAGDA SENDOR
  MAGDA SENDOR

  Certyfikowana trenerka NVC, mediatorka, coach. Swoją uwagę daje tematyce edukacji i pracy w poczuciu wolności i odpowiedzialności. Współpracuje ze szkołami demokratycznymi oraz firmami, które szukają nowego stylu zarządzania (organizacje turkusowe, samo-zarządzanie przez holakrację). Współautorka książek „Dogadać się z dzieckiem. Porozumienie bez Przemocy – ćwiczenia dla rodziców” i „Empatia zmienia nas, szkołę, świat. Scenariusze zajęć Porozumienia bez Przemocy dla nauczycieli”.

  [email protected]

 • SYLWIA WŁODARSKA
  SYLWIA WŁODARSKA

  Pani Swojego Szczęścia, mediatorka NVC, coach i trenerka komunikacji zorientowanej na potrzeby. Występowała podczas TEDx. Zorganizowała dwie konferencje online dla rodziców “Bliżej potrzeb, bliżej szczęścia”. Jest współzałożycielką Fundacji Rozwoju Rodziny RoRo. Współpracuje z Ośrodkiem Wsparcia i Rozwoju Bliskie Miejsce. Lubi przytulać drzewa, chodzić boso, być blisko natury i swoją Trójcę, która jest niewyczerpanym, choć często wyczerpującym źródłem inspiracji.

  paniswojegoszczescia.pl.

Program

WYKŁADY

10:00– 11:30

Co mówi Ci Twój stres?

Agnieszka Stein

11:30–12:30

PRZERWA KAWOWA

12:30–14:00

Co z tą złością?

Agnieszka Stein

14:00–15:30

PRZERWA OBIADOWA

15:30–17:00

Kobiecość, męskość, seksualność

Agnieszka Stein

WARSZTATY

10:00–12:00

Rodzeństwo – jak pomóc im się dogadać?

Sylwia Włodarska

NVC w ciele

Magda Sendor

11:30–12:30

PRZERWA KAWOWA

12:30–14:30

Kobiecość to…? Warsztat o przekonaniach

Marta Sikorska

Jak zmienić konflikt w koleżeństwo?

Magda Sendor

14:00–15:30

PRZERWA OBIADOWA

15:30–17:30

Już nie wiem, co mam zrobić. Warsztat o bezradności

Marta Sikorska

Panie swojego szczęścia, czyli jak być bliżej swoich potrzeb

Sylwia Włodarska

Inwestycja:

każdy warsztat – 40 zł w przedsprzedaży / 50 zł w dniu Festiwalu

każdy wykład – 30 zł w przedsprzedaży / 40 zł w dniu Festiwalu

Opisy warsztatów i wykładów

Co mówi Ci Twój stres – Agnieszka Stein

Co mówi ci twój stres? Dbanie o siebie to dla mnie podstawa troszczenia się o innych. Rodzice ucząc się dbać o siebie ładują swoje baterie i dodatkowo wspierają swoje dzieci w tym, żeby one umiały zadbać o siebie lepiej niż przeciętny przedstawiciel mojego pokolenia. Jednym z elementów dbania o siebie jest radzenie sobie ze stresem. Stres jest częścią naszego życia. Towarzyszy nam w mniejszym lub większym natężeniu każdego dnia. Jednak rozumiejąc jak działa nasz organizm, jak radzi sobie z różnymi wyzwaniami możemy zrobić dla siebie bardzo dużo, żeby stres bardziej wspierał nas w naszym życiu. A ponieważ w ostatnich latach bardzo wzrasta ilość wiedzy jaką mamy na temat stresu i opiekowania się nim to zapraszam na spotkanie poświęcone właśnie stresowi.

Co z tą złością? – Agnieszka Stein

• Czy mogę coś zrobić, żeby mniej złościć się na swoje dzieci?
• Czy mogę zrobić coś, żeby one mnie tak mocno nie złościły?
• Co zrobić, gdy czuję, że już zalewa mnie fala złości?
Złość i radzenie sobie z nią bywa jednym z najtrudniejszych elementów rodzicielskiego doświadczenia. Większość rodziców, z którymi rozmawiam chciałaby się złościć mniej lub robić to w bezpieczniejszy dla dzieci sposób.
Nasze dziecięce doświadczenia nie przygotowały nas w większości sytuacji na radzenie sobie z natężeniem emocji jakie pojawia się, kiedy zaczynamy opiekować się własnymi dziećmi. Jako dorośli, musimy uczyć się oswajać własną złość, także po to, żeby umieć wspierać własne dzieci w radzeniu sobie z ich złością.
Wykład jest okazją do tego, żeby przyjrzeć się z bliska własnej złości. Zobaczyć co dzieje się w mózgu rozzłoszczonego człowieka. Przyjrzeć się narzędziom, które mogą pomóc w radzeniu sobie z silnymi i trudnymi emocjami.
W trakcie wspólnie spędzonego czasu przyjrzymy się złości z punktu widzenia rodzicielstwa bliskości, porozumienia bez przemocy, neuropsychologii i innych podejść, które razem dają okazję do zrozumienia tego, co się dzieje, kiedy przeżywamy złość. Co ważniejsze zobaczymy też, jak można nauczyć się przeżywania złości w nowy sposób. Jak można zbudować nowe ścieżki w swoim mózgu, które sprawią, że silne emocje będą nas wspierać w rodzicielstwie a nie utrudniać.
Uczestnicy: rodzice, osoby zawodowo zajmujące się dziećmi

Kobiecość, męskość, seksualność – Agnieszka Stein

Dzieci są istotami płciowymi od samego początku. Dlatego od samych narodzin możemy zrobić wiele, żeby zwiększyć ich szanse na harmonijne przeżywanie seksualności i bliskich relacji w dorosłym życiu. Rodzicielstwo bliskości może być nowym i ciekawym spojrzeniem również na sferę seksualności dzieci.
Na wykładzie chciałam zaprosić rodziców do przyjrzenia się temu, jak w relacjach z dziećmi na różne sposoby przekazują wiedzę o seksualności, cielesności, relacjach między ludźmi i jak ta wiedza może później działać w ich dorosłym życiu. Poświęcimy czas na pracę nad różnymi obszarami, w których rodzice kształtują seksualność swoich dzieci. Zarówno związanymi ze świadomą wiedzą, jak i nieświadomymi treściami. Zajmiemy się mechanizmami regulacyjnymi, które natura zaplanowała w celu przygotowania dzieci do dorosłego życia.
Po wykładzie uczestnicy wychodzą z nowym doświadczeniem i nową wiedzą, ale też z
mnóstwem nowych pytań i przemyśleń, które jeszcze długo w nich pracują.

Rodzeństwo – jak pomóc im się dogadać? – Sylwia Włodarska

Spotkanie dla rodziców, którzy chcieliby wiedzieć, co mogą zrobić, by wspierać dzieci w konfliktach w rodzeństwie. Jesper Juul mówi “W rodzinie z dwojgiem dzieci – kiedy mamy czworo ludzi żyjących pod jednym dachem – może występować około czterdziestu konfliktów dziennie. Cudownie, jeśli jest ich mniej, ale zasadniczo musi ich być tyle, ponieważ stale ścierają się ze sobą rozmaite potrzeby i życzenia. Konflikty, kłótnie, różnice zdań, to naturalna część życia. Podczas warsztatu porozmawiamy o tym jak wspierać i siebie i dzieci, by być w konflikcie i w kontakcie wspierającym relacje. Będziemy rozmawiać o tym: dlaczego dzieci się kłócą? czym są potrzeby? jakie narzędzia i strategie wspierają dzieci, a jakie je oddalają albo nasilają konflikt? jak i po co mediować konflikty między dziećmi? jak zatroszczyć się o siebie, jako osobę dorosłą, która jest towarzyszem, świadkiem, a czasem częścią codziennych
konfliktów?

Panie Swojego Szczęścia czyli jak być bliżej swoich potrzeb – Sylwia Włodarska

Szczęście to umiejętność i wybory chwila po chwili. To nie jest stan ciągłego uchachania i paradowania po świecie wiecznie uśmiechniętą. Szczęście i bycie jego panią to odpuszczenie tego, na co wpływu nie mam, i wzięcie odpowiedzialności za to, na co mam wpływ, czyli rozpoznawanie swoich emocji i procesowanie ich, znajomość swoich potrzeb i otwartość na szukanie strategii dbania o nie w sposób, który mi służy, wzmacnia mnie i mój dobrostan. To wreszcie uważność na język, jakim do siebie mówię, na słowa, które do samej siebie wypowiadam i używanie takich, które budują łagodność i miłość do siebie. O tym wszystkim będzie ten warsztat.

Kobiecość to…? – warsztat o przekonaniach – Marta Sikorska

Czy kobiecość jest dla Ciebie w jaki sposób istotna? Co oznacza dla Ciebie ta jakość? W jaki sposób jest dla Ciebie definiująca? Jak Cię wzmacnia? Na te pytania będziemy szukać odpowiedzi na siostrzanym spotkaniu warsztatowym. Pokażę Wam narzędzie do pracy z przekonaniami dotyczącymi życia kobiet. Zaproponuję też krótki krąg kobiet jako format komunikacji i budowania wspólnoty.

Już nie wiem, co mam zrobić. Warsztat o bezradności – Marta Sikorska

Bezradność – niezbędnik wiedzowy o tym nielubianym i mało popularnym stanie Co oznacza bezradność? Co się dzieje z nami kiedy odczuwamy bezradność? Jak się wychodzi z bezradności? Jak korzystać z bezradności? Na tym warsztacie poznacie podstawy działania układu nerwowego i stworzycie własną mapę jego podstawowych reakcji autonomicznych umieszczając na niej bezradność. Ten warsztat może być punktem wyjścia do regularnej codziennej troski o swoją kondycję emocjonalną.

Jak zmienić konflikt w koleżeństwo? – Magda Sendor

Kłótnie, przepychanki jak i poważne kryzysy są częścią życia każdej społeczności, w tym szkoły i klasy. Nauczycielkom i nauczycielom jak i dzieciom nierzadko brak narzędzi, aby zajmować się nimi w sposób konstruktywny. Dzieci najczęściej są uczone, aby poszły do nauczyciela i on się już tym zajmie. Nauczyciel(ka) zaś wchodzi w rolę sędziego, w najlepszym wypadku autorytetu, które pokieruje, co z tym zrobić. Jednym słowem, dzieci zachęca się do zrezygnowania z odpowiedzialności za swoje kłótnie a nauczycieli do przejmowania jej. Czasami starsze dzieci lub młodzież dostają informację – załatwcie to między sobą. Nie mając jednak wiedzy i umiejętności często czują bezsilność, która łatwo może przerodzić się w złość. W niektórych szkołach funkcjonują już mediacje dwustronne. Wyzwaniem pozostają te spory, które dotyczą całej lub większości społeczności klasy. Właśnie dlatego tak bardzo polubiłam kręgi w oparciu o socjokrację. Rozmowy w kręgu pomagają skupić się na teraźniejszości, odejść od paradygmatu szukania winnego i jej ofiary, dają zaangażowanym osobom poczucie sprawczości, przywracają harmonię i gotowość do widzenia siebie nawzajem, widzenia swoich zalet jak i ograniczeń; zdejmują odpowiedzialność z dorosłego za rozwiązanie problemu, dając mu funkcję facylitatora procesu. Są praktyczne zarówno w sytuacjach 1-1 jak i większych grupach. W czasie warsztatu uczestniczki i uczestnicy dowiedzą się jak nauczyciel(ka) może wspierać dzieci w samodzielnym i odpowiedzialnym rozwiązywaniu konfliktów poprzez stworzenie odpowiednich
warunków do mówienia i słuchania, do rozumienia innych i bycia zrozumianym. Podczas spotkania będzie okazja również do doświadczenia kręgu na zaaranżowanej sytuacji, która może się wydarzyć w każdej klasie.

NVC w ciele – Magda Sendor

Warsztaty NVC w ruchu są przyglądaniem się swojej werbalnej i niewerbalnej komunikacji przez kontakt z ciałem i jego sygnałami. Dla kogo? Zapraszamy wszystkich gotowych do spotkania z mądrością własnego ciała i umysłu na warsztat, podczas którego będziemy eksplorować temat czym jest strategia a czym potrzeba, jak rozszerzyć swoją elastyczność i zmniejszyć reaktywność w relacjach.. Chcemy na chwilę zatrzymać nasze gadanie, aby posłuchać ciała, serca i naszych trzewi po to, aby z miejsca siły i autentyczności wychodzili do relacji z innymi.
Po co? By działać z miejsca autentyczności, spokoju wewnętrznego i otwartości na drugiego człowieka. O czym? „Porozumienie bez Przemocy kojarzone jest ze słowami, które budują mosty zamiast murów, prowadzą do kontaktu ze sobą oraz z innymi. Pracując w tym podejściu przez szereg lat zaczęłam doceniać moc i głębię, jakie dają kontakt i praca ze sobą. Jednak to się działo głównie przez słowa. A ja poczułam się tym w pewnym momencie zmęczona.
Zaczęłam dołączać czucie CIAŁA I RUCH. Głowa, myśli, słowa potrafią nas oszukiwać. Ciało “mówi” prawdę. Wyraża to, czego nie widzimy i nierzadko to ono najlepiej zna drogę do nas samych.”

Co zjeść na miejscu

Pamiętacie pyszną kawę, którą w zeszłym roku z niezwykłym pietyzmem i uśmiechem podawali Wam bariści? Także i w tym roku kawę będzie serwowała drużyna kawomiłośników z DOLKA Cafe, którzy tak o sobie piszą:
DOLKA to niezwykły projekt powstały z chęci parzenia DOBREJ kawy, gadania o DOBREJ kawie i picia DOBREJ kawy z DOBRYMI ludźmi – WSZĘDZIE! Mamy prostą zasadę, którą powtarzamy jak mantrę „podajemy tylko taką kawę jaką sami chcielibyśmy wypić – a pijemy tylko dobre kawy”. Praca z kawą to nasza pasja, w którą wkładamy bardzo dużo energii i zaangażowania. Mamy niezbędne umiejętności i doświadczenie, by móc zaparzyć Ci filiżankę najlepszego espresso lub cappuccino wszędzie tam gdzie potrzebujesz…
W tym roku zapewnią nam też „coś” do kawy, a także zatroszczą się o małe i duże głody. W menu domowe tarty, muffinki, a raczej muffiny oraz kanapki.
www.dolkacafe.pl

Organizator

Partnerzy

Patroni medialni

Kontakt

KONTAKT

Kontakt

Napisz wiadomość

Not readable? Change text. captcha txt
0

Start typing and press Enter to search